تقسیم بندی گیت ولو یا شیرآلات کشویی بر اساس زبانه

همانطور که میدانید شیر کشویی یا گیت ولو از شیرآلات مهم و پر کاربرد در صنعت است که برای انتقال انواع سیال ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیر های کشویی به کمک دروازه ای که در مسیر جریان قرار می‌گیرد، تغییر مکان داده و مسیر سیال را قطع یا وصل می‌کنند. به این نحو که دروازه در حالت عمودی در مسیر جریان سیال حرکت کرده و آن را قطع می‌کند. گیت ولو ها بر اساس فاکتور های متفاوتی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها کاربرد های خاصی دارند. در این مقاله از سایت ولو تجهیز شیرآلات کشویی را بر اساس زبانه آنها برسی می‌کنیم.

زبانه گیت شیرآلات کشویی یا گیت ولو ها

انواع شیرآلات کشویی

شیرآلات کشویی یا گیت ولو ها به غیر از آلیاژی که در آنها برای ساخت کار شده، ابعاد، استاندارد، عملکرد و … بر اساس نوع زبانه نیز تقسیم بندی می‌شوند که شامل موارد زیر می‌شوند.

گیت ولو یا شیر کشویی زبانه لاستیکی

گیت ولو ها یا شیر های کشویی زبانه لاستیکی از جمله شیر های دروازه ای هستند که توان جابجایی دورانی یا خطی را دارند. عملکرد این شیر های کشویی با زبانه های لاستیکی با توجه به حرکت خطی گیت کشویی آنها است. هر کدام از این شیرآلات دارای پوسته تقریبا بزرگی هستند که در داخل آنها یک فضایی ریلی وجود دارد برای جابجایی گیت به صورت کشویی. با حرکت کردن فلکه در خلاف عقربه ساعت، گیت کشویی به سمت بالا می‌رود و مسیر سیال باز می‌شود.

کاربرد شیر کشویی با زبانه لاستیکی برای قطع و وصل سیالاتی است که روان بوده و دمای کمی دارند و همچنین رسوب پذیری پایینی دارند. از جمله این سیالات میتوان به آب مقطر، فاضلاب، روغن ها، آب آشامیدنی، هوای فشرده و هر نوع گاز خنتی (گاز نجیب) اشاره کرد. این شیرآلات زبانه لاستیکی آب بندی شده و به صورت بهینه در انواع خطوط جریان پیدا می‌کنند. برای اطلاع از قیمت شیرآلات کشویی یا خرید گیت ولو ها در انواع متریال مختلف و استاندارد های درخواستی، میتوانید با کارشناسان مجموعه ولو تجهیز تماس بگیرید.

گیت ولو یا شیر کشویی زبانه لاستیکی

شیر آلات کشویی با زبانه فلزی

این نوع شیر ها یک دیسک دارند که با کمک میله ماردون به فلکه وصل می‌شود. با چرخیدن فلکه (به صورت کشویی) شیر باز و بسته می‌شود و جریان سیال قطع یا وصل می‌شود. همچنین قطع و وصل ارتباط بین دو سیال نیز به عهده این شیرآلات کشویی است. در فرآیند قطع و وصل شدن جریان سیال، گیت ولو باید به صورت کامل بسته یا باز شود و نمیتوان آن را به شکل نیمه باز رها کرد. شیر کشویی زبانه فلزی برای سیال هایی که داغ بوده و رسوب گذاری کمی دارند، استفاده می‌شود. به این صورت که قطع و وصل جریان در زمینه های تامین آب، تصفیه خانه، سد ها، موتور خانه ، نیروگاه ، فاضلاب ها، آبیاری کشاورزی و … بر عهده شیرآلات کشویی با زبانه فلزی است.

شیرآلات کشویی با زبانه فلزی استنلس استیل

این شیر کشویی از فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل تولید شده که مقاومت آن در برابر سایش، خوردگی و زنگ زدگی را افزایش داده و موجب می‌شود که با اطمینان و خیال راحت طی سالیان زیادی از این شر استفاده کرد. این نوع گیت ولو زبانه فلزی میتواند برای استفاده در خط لوله هایی با طیف گسترده ای از سیال ها مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی ضد زنگ بودن آن و همینطور مقاومت بالایی که دارد باعث شده که در صنایع مختلفی مانند پتروشیمی و نفت گاز کاربرد فراوانی داشته باشد.

همچنین در صورتی که مایل هستید میتوانید صفحه مقاله “گیت ولو چیست و مکانیسم عملکرد آن” را برسی کنید. در این مقاله ویدیو نحوه عملکرد شیرآلات کشویی نیز وجود دارد که به صورت دقیق نحوه کارکرد آن را میتوانید ببینید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.