خرید گلوب ولو یا شیر کروی (globe valve)

گلوب ولو یا شیر کروی(globe valve) چیست؟

برای خرید انواع شیر کروی که با نام گلوب ولو (globe valve) نیز شناخته شده است، میتوانید از قسمت تماس با ما یا گفتگوی آنلاین با کارشناسان مجموعه ولو تجهیز تماس بگیرید تا لیست قیمت انواع گلوب ولو مد نظر شما در مدل ها و سایز های مختلف برای شما ارسال گردد. در ادامه به برسی گلوب ولو ها و انواع آنها می‌پردازیم.

شیر گلوب ولو یا همان شیر کروی به این دلیل نامگذاری شده که شکل ظاهری آن کروی می باشد. عملکرد گلوب ولو ها ساده است و با چرخاندن هندویل شیر، میتوان میزان جریان سیال را تنظیم کرد. عمل باز و بسته کردن شیر هم در شیر های مختلف متفاوت است و میتوان هم با دست و هم به صورت خودکار انجام شود. در این شیر ها عامل مسدود سازی به دو صورت قرار میگیرد، در یک حالت به صورت عمودی حرکت میکند که در این حالت باعث افت فشار زیادی می شود. در حالت بعدی حرکت به صورت زاویه ای می باشد که در این صورت افت فشار کمتری دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی که این نوع شیرآلات صنعتی دارند موازی بودن آب بند با جهتی است که سیال حرکت میکند، و همین ویژگی سبب می شود شیر برای تنظیم جریان کارآمد باشد و همچنین دیسک و آب بند دچار فرسایش کمتری شوند. گلوب ولو ها دارای استاندارد های جهانی می باشند که میتوان به استاندارد های BS 1873, BS 1868, ASME B16.34 اشاره کرد. با توجه به طراحی برای کنترل جریان و فشار سیال، در سیستم های پایپینگ و صنایع استفاده می شود.

globe valve

انواع گلوب ولو (انواع شیر سوزنی)

شیر کروی Z شکل

هنگامی که سیال به شیر کروی Z شکل وارد می شود 180 درجه چرخش خواهد داشت. هنگام ورود سیال در انحنای اول تا دیسک، 90 درجه چرخش خواهد داشت و همچنین هنگام عبور از دیسک و انحنای دوم، 90 درجه چرخش خواهد داشت که کلا یک چرخش 180 درجه را دارد. به همین علت در چنین شیر هایی سیالی که عبور میکند دچار افت فشار بالایی می شود، که برای خطوطی که فشار مورد اهمیت است مناسب نیستند. در زیر یک شیر کروی Z شکل را مشاهده میکنید.

شیر کروی Z شکل

شیر کروی y شکل

شیر های کروی y شکل در آنها استم و دیسک نسبت به نشیمنگاه زاویه ای 45 درجه دارد. افت فشار در این شیر ها کم می باشد و همچنین دارای ضریب جریان بالا هستند که سیال با زاویه کمتری نسبت به شیر های z شکل وارد می شود و با چرخش کمتری نیز سیال به سمت خروج می رود. معمولا در سیستم های پایپینگ که نیاز است شیر به طور مداوم باز باشد از شیر کروی y شکل استفاده می شود. از مزیت گلوب ولو y شکل این است که توان در خطوط تخلیه که شیر آلات آنها به صورت بسته می باشد استفاده کرد. چون ساختار به نحوی است که در صورت رسوب (Sediment) گرفتن میتوان عملیات تمیزکاری را به راحتی انجام داد

شیر کروی y شکل

شیر بشقابی یا شیر کروی 90 درجه

در سیستم های پایپینگ که نیاز داریم تغییر جهت سیال را انجام دهیم بهتر است به جای استفاده از یک زانویی و شیر، از یک شیر بشقابی یا شیر کروی 90 درجه استفاده کرد. مزیت این شیر ها حذف اتصالات اضافی و همچنین مقاومت پایین آنها در برابر عبور جریان است. سیال هایی که به عنوان سیال تمیز شناخته می شوند و دارای ذرات معلق نیستند را معمولا از زاویه 90 درجه استفاده می کنند.

گلوب ولو 90 درجه

خرید گلوب ولو یا شیر بشقابی

مجموعه ولو تجهیز با سابقه ای چندین ساله در زمینه فروش و تامین متریال های پایپینگ قادر به تامین و مشاوره در زمینه های مختلف خرید انواع ولو می باشد. برای مشاوره رایگان و خرید انواع گلوب ولو یا شیر بشقابی در سایز ها و متریال های مختلف میتوانید با کارشناسان مجموعه ولو تجهیز تماس بگیرید. برای تماس میتوانید از منوی تماس با ما اقدام کنید و یا از طریق گفتگوی آنلاین (آیکن هدفون پایین صفحه) با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.