چک ولو یا شیر یک طرفه (Check Valve) چیست؟

چک ولو یا شیر یک طرفه (Check Valve)

شیر یک طرفه یا چک ولو (check valve) که با نام شیر خودکار نیز شناخته شده اند، جزو شیر های صنعتی می باشند که سیال ها میتوانند تنها از یک جهت آن حرکت کنند، و در صورتی که سیال (گاز یا مایع) برگشت کند، مسیر حرکت مسدود می شود. از شیر های یکطرفه در صنایع و تجهیزات مختلفی استفاده می شود از جمله اینها میتوان به تجهیزات نیروگاه ها و صنایع شیمیایی و همچنین جک های هیدرولیک اشاره کرد. در بیشتر شیر ها محل ورودی سیال به شیر ها مطرح نمی باشد و میتواند از هر دو سمت باشد، اما در چک ولو ها سیال فقط میتوانند از یک طرف وارد شود.

چک ولو ها در دو طرح اساسی ساخته می شوند به نام شیر های یک طرفه لولایی و فشاری که در ادامه به توضیح مختصری از این دو طرح می پردازیم.

انواع چک ولو

شیر یک طرفه لولایی

چک ولو ها دارای بدنه و در پوش هستند و به طور کلی مصرف بیشتری در زمینه های مختلف دارند. درون شیر های لولایی دیسکی وجود دارد که ممکن است یکی یا دوتایی باشد و به وسیله پین به بدنه لولا شده و آویزان است. لازم به ذکر است که در نوع دو دیسکی پین بین دو دیسک قرار دارد. هنگامی که سیال به شیر وارد می شود دیسک را در مسیر خود بلند میکند و از اطراف آن خارج می شود، و در مقابل در هنگام قطع جریان سیال، دیسک به نشیمنگاه برمیگردد و میچسبد و باعث می شود سیال بر نگردد.

شیر یک طرفه لولایی

شیر یک طرفه فشاری

در این شیر ها جریالن سیال باعث باز شدن شیر می شود و برگشت سیال نیز باعث بسته شدن آن می شود. شیر یک طرفه کروی و شیر یک طرفه پیستونی از انواع شیر های فشاری می باشند.

خرید چک ولو

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم، چک ولو ها دارای مصارف مختلفی در زمینه های متفاوت می باشند که از آنها در پمپ های آب، پروژه های صنعتی و مصارف خانگی مانند سیستم های گرمایش خانگی استفاده می کنند. مجموعه ولو تجهیز دارای چندین سال سابقه در زمینه واردات و تامین انواع متریال های پایپینگ می باشد و میتواند شما را در عملکرد بهتر در پروژه ها یاری کند. برای مشاوره رایگان، تامین و خرید چک ولو میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.