روش های افزایش عمر شیرآلات صنعتی

همانطور که میدانید از جمله تجهیزات صنعتی مهم در پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، کارخانه ها و … شیرآلات صنعتی هستند. از شیرآلات صنعتی برای انتقال و جابجایی سیالات با فشار و ویسکوزه مناسب استفاده می‌شود. در طولانی مدت که این شیرآلات با سیالات و دما ها و فشار های مختلف در تماس هستند، موجب فرسایش آنها شده. برای جلوگیری از بروی این فرسایش ها و افزایش هزینه های آتی، لازم است که درباره افزایش عمر شیرآلات اطلاعات لازم را داشته باشیم. در صورت داشتن اطلاعات کافی در این زمینه میتوان طول عمر این شیرآلات را افزایش داد و مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کرد. در ادامه این مقاله از بلاگ ولو تجهیز میخواهیم راهکار های کاربردی را بیان کنیم، با ما همراه باشید.

شناخت کافی و اصولی از شیرآلات صنعتی

همیشه اولین قدم برای افزایش طول عمر تجهیزات صنعتی مخصوصا شیرآلات صنعتی، شناخت لازم از انواع محصولات موجود در بازار پایپینگ است. زیرا در این صورت شما میتوانید در شرایطی مطلوب و مناسب از شیرآلات استفاده کنید. برای مثال شما میدانید که خرید گیت ولو برای کنترل فشار مناسب نیست و کارایی ندارد اما از طرفی شیر پروانه ای برای کنترل فشار مناسب است. برای همین لازم است در هنگام استفاده به توصیه ها و برچسب های درج شده بر روی شیر ها توجه کافی را داشته باشید.

کسب اطلاعات فنی درباره شیرآلات صنعتی

برای بالا بردن طول عمر شیرآلات صرفا مطالعه کوتاهی درباره اطلاعات فنی و مشخصات شیرها نمیتواند این اطمینان را بدهد که شما محصولی درست را انتخاب کنید. برای خرید و انتخابی اصولی باید نکات و پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید تا در نهایت شیرآلات صنعتی با بهترین طول عمر و سازگاری با سیال مد نظر را داشته باشد. به عنوان مثال باید مواردی که در زیر به آنها اشاره میکنیم را در نظر بگیرید.

  • دمای سیال
  • فشار جابجایی سیال
  • وضعیت باز و بسته بودن ولو در زمان کار
  • طبیعت سیال مورد نظر در هنگام انتقال

با در نظر گرفتن این موارد و انتخاب شیرآلات اصولی، میتوانید طول عمر را افزایش و فرسایش را تا حد خیلی زیادی کاهش دهید. شما میتوانید مقاله عواملی که بر طول عمر لوله و اتصالات تاثیر دارد را در مقالات آموزشی ولو تجهیز مطالعه کنید.

کسب اطلاعات فنی درباره شیرآلات صنعتی

افزایش طول عمر شیرآلات صنعتی با مراقبت های قبل از نصب

در بعضی اوقات خرابی شیرآلات صنعتی قبل از نصب به وجود می‌آید. بنابراین باید در مسیر های جابجایی و حمل و نقل نظارت کافی بر روی آنها وجود داشته و به خوبی از آنها مراقبت به عمل آید. زیرا خرابی شیرآلات به این شکل، قبل از نصب و ورود سیال خود را نشان نمی‌دهد و در نهایت در زمان نصب متوجه ایراد آن نخواهید شد. از این رو لازم است که در هنگام انتقال شیرآلات و یا در هنگام انبار داری و نگهداری از این تجهیزات، نظارت کافی صورت گیرد و در فضایی خشک و دور از تابش نور آفتاب و انواع محرک های فیزیکی و شیمیایی باشند.

نصب درست و صحیح

از جمله اقداماتی که در راستای افزایش عمر شیرآلات باید به آن دقت کرد، نصب اصولی و صحیح این تجهیزات است. در صورت رعایت نکردن پارامترهای فنی و عدم آگاهی، میتواند خسارات جبران ناپذیری را به سیستم خط لوله وارد کند. همه شیرآلات صنعتی برای طول عمر بالا نیاز دارند تا بر اساس الگویی خاص نصب و راه‌اندازی شوند. در صورت کوتاهی در نصب، میتواند اختلال و خرابی را به دنبال داشته باشد. پس این نکته باید مد نظر باشد که نصب اصولی این تجهیزات میتواند در افزایش طول عمر شیرآلات صنعتی تاثیر زیادی داشته باشد.

به طور کلی شیرآلات صنعتی با کاربرد های متفاوت، شامل بخش های مکانیکی و فنی زیادی هستند که هرکدام با توجه به یک مکانیزم اصولی کار می‌کنند. بنابراین برای مواردی مانند نگهداری و افزایش عمر باید از مکانیزم فعالیت این بخش ها به خوبی آگاهی لازم را داشته باشید. رعایت اینگونه نکات در هنگام نصب میتواند از جمله گزینه های مهم و موثر در افزایش طول عمر شیرآلات صنعتی باشد.

نظافت شیرآلات صنعتی

نظافت سطح شیرآلات صنعتی جهت افزایش طول عمر

یکی از روش های ساده و البته مهم برای افزایش طول عمر شیرآلات صنعتی که به میزان قابل توجهی به افزایش عمر این تجهیزات کمک می‌کند، نظافت سطح محصولات در زمان بندی های دقیق و مشخص است. در صورتی که این کار به خوبی و منظم انجام شود میتواند کمک زیادی به عمر بیشتر تجهیزات داشته باشد. فضاهای کارخانه ها، و به طور کلی محایط های صنعتی دارای آلودگی های زیادی هستند که وجود این آلودگی ها در مدت زمان های طولانی میتواند آسیب های زیادی به ساختار فیزیکی شیرآلات صنعتی وارد کند. در صورتی که نظافت تجهیزات به خوبی و در زمان مشخص با برنامه ریزی انجام شود میتواند حجم زیادی از آلودگی را جمع کند و عملکرد سیستم های مهم را تا حد زیادی افزایش دهد.

تعمیرات به موقع

همه شیرآلات صنعتی دارای بخش های مختلفی هستند که اگر در هرکدام از این بخش ها اختلال ایجاد شود روی عملکرد آنها تاثیر زیادی خواهد داشت و میتواند بر روی عملکرد کل سیستم و خط لوله تاثر گذار باشد. این نوع قطعات در صورت فعالیت طولانی مدت ممکن است دچار فرسودگی و خرابی شوند و از این رو یکی از راه های مقابله با آن بازرسی از آنها و انجام عمیرات به موقع می‌باشد.

قطعاتی که در سیستم خط لوله دچار آسیب شده و یا معیوب شده اند، باید سریعا تعمیر شوند تا از روند آسیب های بیشتر مخصوصا به دیگر تجهیزات نیز جلوگیری شود. یکی از راهکار های مهم برای عمکلرد بهتر این تجهیزات روانکاری و روغن کاری است که باید انجام شود تا قطعات مختلف بتوانند به خوبی وظایف خود را انجام دهند.

نتیجه گیری

همه شیرآلات صنعتی از بخش های کوچک و بزرگی تشکیل شده اند و به دلیل در تماس بودن با سیالات مختلف با فشار و دما های متفاوت، همواره احتمال خرابی آنها وجود خواهد داشت. قطعا با انجام یکسری اقدامات ساده که در بالا به آنها اشاره کردیم میتوانید طول عمر شیرآلات صنعتی را بالا برده و به عملکرد بهینه آنها کمک کنید. مجموعه ولو تجهیز در زمینه تامین و فروش تجهیزات پایپینگ فعالیت می‌کند و انواع تجهیزات و شیرآلات صنعتی را با بهترین قیمت و در متریال های درخواستی مشتری تامین و ارائه می‌دهد.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.