آشنایی با استاندارد های نفت ایران

استاندارد های نفت ایران (IPS” Standard Petroleum Iranian”) منعکس کننده دیدگاه های وزارت نفت ایران است و برای استفاده در تاسیسات تولید نفت و گاز، پالایشگاه های نفت، واحدهای شیمیایی و پتروشیمی، تاسیسات انتقال و فراورش گاز و سایر تاسیسات مشابه تهیه شده است. استاندارد های نفت ایران براساس استانداردهای قابل قبول بین المللی تهیه شده و شامل گزیده هایی از استاندارد های مرجع می باشد. همچنین براساس تجربیات صنعت نفت کشور و قابلیت تامین کالا از بازار داخلی و نیز برحسب نیاز، مواردی بطور تکمیلی و یا اصلاحی در این استاندارد لحاظ شده است. مواردی از گزینه های فنی که در متن استاندارد ها آورده نشده است در داده برگ ها بصورت شماره گذاری شده برای استفاده مناسب کاربران آورده شده است.

استاندارد های نفت، بشکلی کاملاً انعطاف پذیر تدوین شده است تا کاربران بتوانند نیازهای خود را با آنها منطبق نمایند. با این حال ممکن است تمام نیازمندی های پروژه ها را پوشش ندهند. در این گونه موارد باید الحاقی های که نیاز های خاص آنها را تامین می نماید تهیه و پیوست نمایند. این الحاقیه همراه با استاندارد مربوطه، مشخصات فنی آن پروژه و یا کار خاص را تشکیل خواهند داد.

این استاندارد ها تقریباً هر پنج سال یک بار مورد بررسی قرار گرفته و روزآمد می گردند. در این بررسی ها ممکن است استانداردی حذف و یا الحاقیه ای به آن اضافه شود و بنابراین همواره آخرین ویرایش آنها ملاک عمل می باشد. در ادامه این مقاله از وبلاگ ولو تجهیز به برسی نام گذاری استاندارد های نفتی ایران و جداول آنها میپردازیم.

نحوه نام گذاری استاندارد های نفت در ایران

جهت آشنایی بیشتر ابتدا به نحوه نام گذاری این استاندارد به شرح ذیل مراجعه نمائید . در خاتمه این مقاله از سایت ولو تجهیز به نیز استاندارد های مربوط به لوله و خطوط لوله نیز در جدول خلاصه نگاری شده است . لازم به یاد آوری است جهت استفاده همه کاربران و استفاده کنندگان از استاندارد ها ، استاندارد های نفت درحال بازنگری ، اصلاح و ترجمه به فارسی در دست اقدام می باشد و پاره ای از این استانداردها هم به صورت دو زبانه (انگلیسی و فارسی ) نیز تهیه شده است.

استاندارهای نفت توسط شش حرف انگلیسی و سه عدد و یک پرانتز ، به شرح زیر معرفی می شوند.

اسـتاندارد هـای نفـت در ایران

استاندارد های نفت

استاندارد ها بر اساس حوزه

استاندارد ها به انگلیسی

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.