فرق بین گیت ولو (شیر دروازه ای) و گلوب ولو

گلوب ولو ها یا شیرآلات کروی و گیت ولو یا شیر دروازه ای دو نوع شیر صنعتی پر کاربرد و محبوب هستند که اکثرا در سیستم های صنایع متفاوت برای کنترل کردن جریان سیال و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. شباهت های زیادی بین این دو شیر صنعتی وجود دارد مانند استفاده در عملیات های مشابه و کنترل جریان سیال، اما تفاوت های زیاد و قابل توجهی نیز بین این دو شیر وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هنگام انتخاب یکی از این دو شیر برای یک کاربرد، برسی فشار، آب بندی و جریان عبوری، برای فرآیند مد نظر میتواند این اطمینان را به شما بدهد که شیرآلات درستی را انتخاب کرده این در این مقاله از سایت ولو تجهیز به برسی تفاوت گیت ولو و گلوب ولو می‌پردازیم تا قبل از انتخاب خریدی هوشمندانه داشته باشید.

گیت ولو ها

گیت ولو ها به طور کلی در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به آب بندی محکم نیاز داریم. در واقع گیت ولو شیر های کنترلی هستند که اجازه می‌دهند جریان مایع یا گاز به صورت عمود بر بخش نشیمنگاه یا seat وصل شود و در صورت نیاز قطع و وصلی انجام گیرد. شیر دروازه ای یک گذرگاه شفاف دارد که حداقل افت فشار را روی شیر ایجاد می‌کند.

شیر دروازه ای با نام شیر چرخشی نیز معروف هستند زیرا در هنگام باز و بسته شدن به صورت کامل، لازم است که اهرم وصل شده به ساقه، تقریبا 360 درجه بچرخد. شیر های دروازه ای صنعتی کند تر از شیرآلات یک چهارم چرخشی هستند و به همین دلیل، باید فقط در مواقع کاملا باز یا بسته استفاده شوند و برای کنترل جریان مناسب نیستند و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. در موقالات قبلی و در خود صفحه اصلی خرید گیت ولو به برسی بیشتر گیت ولو ها پرداخته ایم. شما میتوانید برای خرید انواع گیت ولو با ما در ولو تجهیز تماس بگیرید.

گلوب ولو ها

حال به سراغ برسی کوتاهی درباره گلوب ولو ها می‌رویم، این شیرآلات که با نام شیر کروی نیز شناخته می‌شوند. برای تنظیم و همینطور مدیریت جریان سیال مورد استفاده قرار می‌گیرند، که این کار تنظیم و مدیریت را از طریق دوشاخه متحرک و یک نشیمنگاه حلقه ای ثابت انجام داده که درواقع دو محفظه داخلی را از یکدیگر جدا می‌کند. درواقع میتوان گفت که شیر کروی با کمک دو عنصر متحرک و نشیمنگاه ثابت، میتواند کنترل جریان در یک خط لوله را انجام دهند. دوشاخه ای که به یک ساقه وصل شده را میتوان برای بستن شیر، در برابر نشیمنگاه (valve seat) پیچ کرد. همچنین دریچه هایی که در گلوب ولو به کار رفته اند، اتومات بوده و از ساقه های صاف به همراه مجموعه متحرک استفاده می‌کنند.

شیر کروی یا گلوب ولو ها از پنج بخش تشکیل شده که شامل: بدنه، چرخ دستی، کاپوت، ساقه و دوشاخه متحرک هستند و یک ورودی و یک خروجی نیز برای ورود و خروج سیال در این شیرآلات تعبیه شده. دریچه گلوب ولو نیز برای کنترل یا متوقف کردن جریان گاز یا مایع، از لوله استفاده می‌شود. درواقع این دریچه ها نام خود را از شکل کروی این شیر گرفته اند. در حالی که شیرآلات گلوب نسبت به دیگر شیرآلات افت فشار زیادی را نشان می‌دهند، معمولا در مواردی کاربرد دارند که افت فشار از طریق شیر، به عنوان یک عامل کنترل کننده شناخته نمی‌شود.

برسی تفاوت بین گلوب ولو و گیت ولو

گیت ولو ها و گلوب ولو ها حرکتشان از نوع خطی بوده و جزو شیرآلات چرخشی محسوب می‌شوند که این به معنی آن است که هر دو شیر درواقع برای باز یا بسته شدن به چرخش های متعدد نیاز دارند. به هر حال این دو شیر دارای ویژگی ها و قابلیت های متفاوت و مختص به خود هستند که در هنگام خرید و در نهایت باید به این موارد توجه داشت و با توجه به آنها یکی را انتخاب کرد. اطلاع از تفاوت های بین گیت ولو و گلوب ولو از جنبه های مختلفی برخوردار است مانند عملکرد، ساختار، کاربرد، طراحی و … که در ادامه آنها را با یکدیگر برسی می‌کنیم.

تفاوت های ساختاری بین شیر دروازه ای و شیر کروی

از جمله تفاوت های اولیه بین گیت ولو و گلوب ولو در ظاهر این دو شیر است. شیر دروازه ای یا همان گیت ولو ها ساختاری ساده دارند. اجزای داخلی این شیر ها بیشتر در قسمت بالایی بدنه قرار دارد و در مواقعی که گیت ولو باز می‌شود، بدنه آن تو خالی می‌شود که به همین دلیل در این ولو افت فشار وجود دارد. بعضی از گیت ولو ها نیز امکان دارد که یک ساقه بالارونده یا غیر بالارونده در ساختار خود داشته باشند. حال برعکس در بیشتر گلوب ولو ها با داشتن حفره در داخل خود ظاهری پیچیده را برای این شیر ها به وجود می‌آوردند. با توجه به اینکه هدف این شیر ها خاموشی مثبت است، ساختار آنها با به وجود آوردن موانع، به شیر، در رسیدن به این هدف کمک می‌کند. لازم به ذکر است که این ظراحی های پیچیده در جهت و سرعت جریان شیر تغییراتی ایجاد می‌کند که باعث افت فشار می‌شود.

تفاوت ها از نظر کاربرد

از لحاظ کاربرد گیت ول ها برای مواقعی هستند که افت فشار از اهمیت کمی برخوردار است و یا کنترل جریان چندان ضروری نیست، همین نیز باعث شده تا شیر دروازه ای به عنوان یک دریچه چند جهته در صنایع مختلفی مانند دارویی، غذایی، نفت و گاز و … کاربرد داشته باشد. در مقابل گلوب ولو ها زمانی مناسب هستند که ما در سیستم به یک شیر خاموش کننده و ضد نشت نیاز داریم و حتما باید به صورت منظم تنظیم شود. گلوب ولو ها به دلیل داشتن بدنه کروی، به عنوان شیر یک طرفه ، اغلب در کاربرد هایی مانند سیستم های برقی، آبی و نفت کوره استفاده می‌شوند که با تغییر بالای افت فشار مشکلی ندارد.

تفاوت شیر دروازه ای و کروی از نظر عملکرد

یکی دیگر از تفاوت های بین این دو ولو، عملکرد آنهاست که همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، گلوب ولو ها میتوانند جهت جریان و سرعت آن را تغییر دهند. حال در مقابل در شیر های دروازه ای یا همان گیت ولو ها امکان کنترل جریان وجود ندارد و درواقع این شیر ها برای اهداف جداسازی سیال طراحی و استفاده می‌شوند. درواقع گیت ولو نمیتواند فشار سیالی را که در حالت نیمه باز است تحمل کند. در نتیجه میتوان گفت که شیر های دروازه ای برای این کار مناسب نیستند و گلوب ولو ها بیشتر برای این کار مناسب و به عنوان شیر های کنترلی طراحی و کار می‌کنند.

چگونگی کار کردن این دو شیر و تفاوت آنها

یکی دیگر از فرق های بین این دو شیر نحوه کار کردن آنهاست. در گیت ولو ها دیسک بین سیت ها قرار می‌گیرد. حرکت آن در زاویه مناسب نسبت به جریان رسانه است و جریان را یا کامل قطع و یا وصل می‌کند. اگر این شیر را در حالت باز قرار دهیم، فضای جریان به اندازه حفره تقریبا خالی دریچه، با مقدار کمی جای اضافی برای ساقه سیت ها قرار دارد. حال در مقابل در گلوب ولو ها، حرکت دیسک موازی با حرکت سیال است و درواقع جریان کامل وجود دارد.

تفاوت از نظر اندازه

اگر این شیر ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم، متوجه این موضوع خواهید شد که گیت ولو با ساختار ساده ای که دارد، فشرده تر و سبک تر از گلوب ولو ها می‌باشد. اما قطر و اندازه آن بزرگ تر است. ساختار دروازه در گیت ولو از یک حرکت بالا و پایین پیروی می‌کند، از یک ساقه بالارونده و یا غیر بالارونده برای پردازش کار در آنها استفاده شده ولی گلوب ولو با توجه به ظاهر پیچیده ای که دارد، سنگیت تر بوده. به همین دلیل نیز در سیستم هایی که از نظر فضا محدودیت دارند از این شیر ها کمتر استفاده می‌کنند.

تفاوت قیمت شیر دروازه ای و شیر کروی

با توجه به توضیحات بالا قطعا متوجه این شده ایم که ساختار گیت ولو ها ساده تر است و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند، به همین دلیل معمولا گلوب ولو ها قیمت بیشتری نسبت به گیت ولو ها دارند. البته استفاده از شیر هایی با مدل های خاص و ویژگی های منحصر به فرد هزینه خرید و نگهداری بالایی نیز دارد. با این حال گلوب ولو ها را اگر از نظر ساختار پیچیده و امکانات و جزئیات دقیق تر و همچنین تطبیق پذیری در نظر بگیریم، از قیمت بالاتری برخورداند.

نتیجه گیری

در این مقاله انواع تفاوت های بین این دو شیر را برسی کردیم، اگرچه این دو شیر به نوعی شبیه یکدیگرند اما شاهد تفاوت های زیادی از نظر ظاهری و عملکردی بین این دو هستیم. در نتیجه شما باید با در نظر گرفتن کاربرد و نیازی که دارید، بین گیت ولو و گلوب ولو شیرآلات صنعتی مورد نیاز خود را انتخاب کنید و با توجه به قابلیت هایی که دارند از آنها استفاده کنید. سایت ولو تجهیز وارد کننده و تامین کننده انواع شیرآلات صنعتی برای حوزه های نفت و گاز، پتروشیمی و … می‌باشد و میتواند در جهت تجهیز کردن و یا راه اندازی سیستم های صنعتی در پروژه های مختلف شما را یاری کند. برای خرید گلوب ولو، گیت ولو و یا دیگر شیرآلات صنعتی میتوانید با کارشناسان سایت ولو تجهیز تماس حاصل فرمایید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.