فلنج لانگ یا فلنج گردن بلند چیست؟

فلنج گردن بلند که آن را با نام فلنج لانگ (Long Weld Neck Flange) نیز می‌شناسند یکی از انواع فلنج هایی است که برای اتصال لوله در سیستم های لوله کشی صنعتی استفاده می‌شود. در صورتی که فلنج معمولی به اندازه ای که لازم داریم بلند نباشد و نیاز به ارتفاع بیشتری پیدا می‌کنیم، به سراغ فلنج لانگ می‌رویم زیرا این فلنج همانگونه که از نامش مشخص است قد لوله آن نسبت به سایر فلنج ها بلند تر است. درواقع وجود گردنه بلند فلنج، در سیستم لوله کشی، باعث افزایش مقاومت خود فلنج شده و استفاده از آن در مواقعی که فشار خیلی بالا بوده و یا دما زیر صفر درجه است و همچنین با بارهای ارتعاشی و نوسانی مواجه باشیم، توصیه می‌شود.

ظاهر فلنج لانگ همانند فلنج گلودار جوشی است و طریقه ساخت آن از طریق جوش دادن یک گردن مخروطی شکل ساخته می‌شود. حال از آن جایی که این فلنج ها باید به لوله جوش داده شوند، باید دقت شود که ابعاد لوله با گردن فلنج مطابقت داشته باشد. این فلنج ها فرآیند نصب پیچیده ای ندارند و با استفاده از روش جوش V شکل، به یکدیگر اتصال داده می‌شوند. تفاوت بین این دو فلنج در قسمت گردن آنهاست. بخش گردن شکل فلنج لانگ، کشیده و بلند است. آب بندی این دو فلنج مانند یکدیگر بوده و از یک روش برای فلنج گلودار و فلنج گردن بلند استفاده می‌شود به این صورت که فقط کافی است که گسکت بین آنها قرار گیرد.

ویژگی های فلنج لانگ

ویژگی های فلنج لانگ

 • قابلیت تحمل فشار و دماهای خاص.
 • فلنج لانگ دارای یک گردن بلند تر نسبت به سایر فلنج ها می‌باشد.
 • دارای یک قسمت مخروطی است.
 • ضخامت قسمت مخروطی تا محل جوش لب به لب، با لوله کم می‌شود.
 • ویژگی های هر فلنج گردن بلندی در انتهای گردن حک شده (خصوصیاتی مانند ضخامت و قطر لوله ای که به آن جوش داده خواهد شد)

استحکام و مقاومت فلنج لانگ در مراحل مختلفی مورد برسی قرار می‌گیرد. جنس این فلنج ها از استیل ضد زنگ، پلی اتیلن، فولاد کربن، فولاد آلیاژی، استیل و … می‌باشد که در انواع سایز ها و استاندارد های مختلف و البته با توجه به سفارش تولید می‌شوند.

استاندارد فلنج لانگ

اندازه های استاندارد و انواع کلاس های ساخت فلنج لانگ

در هنگام تولید و طراحی انواع فلنج ها از استاندارد های خاصی استفاده و پیروی می‌شود. فلنج لانگ نیز همین گونه است و به طور کلی فلنج ها با توجه به جنسی که دارند و حداکثر فشاری که تحمل می‌کنند، به یکسری کلاس های مختلف تقسیم می‌شوند. در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

 • رده بندی فشار طبق استاندارد ISO
 • رده بندی فشار طبق استاندارد ANSI B16.34
 • رده بندی فشار طبق استاندارد API (6A-6B-6BX)

کلاس بندی فلنج گردن بلند، طبق ماده سازنده و همینطور که توانایی تحمل فشار و دماهای بالا را دارد، در انواع سیستم ها و تا کلاس 2500 مورد استفاده قرار می‌گیرد. به صورت کلی میتوان انواع کلاس بندی این مدل فلنج لانگ را در موارد زیر خلاصه کرد:

300، 600، 900، 1500 و 2500

از جمله متداول ترین طول فلنج های گردن بلند، 9، 12 و یا 16 اینچ است اما در صورتی که مشتری به دنبال خرید فلنج لانگ در طول های بلند تر و یا کوتاه تر باشد، قابل تولید است و به طور کلی با توجه به نیاز نیز میتواند تولید صورت گیرد. در بیشتر مواقع اگر اندازه و همینطور درصد تحمل فشار فلنج لانگ بیشتر باشد، طول کلی نیز بیشتر است اما با این حال این موضوع کاملا در اختیار درخواست کننده و یا مشتری است زیرا هیچگونه طول استاندارد جهانی برای فلنج لانگ وجود ندارد.

کاربرد فلنج لانگ

کاربرد فلنج گردن بلند چیست؟

در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم که از فلنج لانگ در انواع سیستم های صنعتی که شرایط دمایی خاصی دارند و فشار نیز بالا بوده، مورد استفاده قرار میگیرد. همین موضوع باعث شده تا از این فلنج ها در انواع صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استفاده کنند. همینطور فلنج لانگ را در ساختمان های تجاری و حتی مسکونی نیز که نوسان فشار و دما زیاد است (مانند منابع گاز یا آب) نیز استفاده می‌کنند.

همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم ترین و بارز ترین ویژگی این فلنج، مقاومت بسیار بالای آن در برابر فشار بوده، از این فلنج ها در فشار های کاری بالاو همینطور تنش های ارتعاشی و برشی استفاده می‌شود. اگر بخواهیم به صورت جمع بندی بیان کنیم، در مواردی که نیاز است که ارتفاع گردن فلنج برای اتصال به لوله بیشتر باشد، از فلنج لانگ استفاده می‌کنند. چند نمونه از کاربرد های دیگر این فلنج را در ادامه بیان می‌کنیم.

 • متصل شدن به نازل های تجهیزات
 • متصل شدن به مخازن معمولی و بلند
 • اتصال به اتصالات Butt Weld
 • در مواردی که انبساط خط لوله موجب ایجاد خمش در لوله می‌شود

مجموعه ولو تجهیز وارد کننده و تامین کننده انواع فلنج ها در سایز ها و متریال های مختلف است، در صورتی که به دنبال خرید و یا استعلام قیمت هر نوع فلنجی هستنید می‌توانید با ولو تجهیز تماس بگیرید.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.